Tipy, díky kterým snadno zvládnete let s miminkem

Čeká Vás s miminkem cesta letadlem? Připravili jsme pro Vás tipy, které Vám pomohou prožít let v klidu a bez stresu. I já byla před prvním letem vystresovaná, ale úplně zbytečně. Pokud se na cestu letadlem s miminkem dobře připravíte, není třeba se zbytečně stresovat.

Jak může miminko cestovat v letadle?

Většina aerolinek přepravuje kojence už od 7 dnů po narození. Kojenec do 2 let může cestovat buď vašem klíně nebo od určitého věku na vlastní sedačce, ale musí být v autosedačce. Pro děti do 2 let platí snížený tarif (0 - 20% z tarifu) - poplatek si určuje letecká společnost.

Cestování letadlem v dětské postýlce

Na dlouhých letech jsou letadla vybavená závěsnou postýlkou (bassinet) s nosností do 11 kg (rozměry 75x34x22 cm). Zjistěte si, kde se tyto postýlky u vašeho letu nacházejí a rezervujte si na tato místa sedadla online. Většinou bývají umístěné v přední části letadla nebo v první řadě, kde je více místa. Postýlku si raději rezervujte předem v kontaktním centru dané aerolinky. Některé aerolinky si za půjčení postýlky účtují poplatek.

Cestování v autosedačce v letadle

Kromě kočárku si můžete do letadla vzít i autosedačku. Je to pohodlnější varianta, než mít dítě na klíně, ale musí mít zakoupené vlastní sedadlo. Šířka autosedačky nesmí mít více jak 42 cm a hloubku 41 cm a musí být certifikovaná pro použití v letadle.
Tyto autosedačky si můžete vzít např. autosedačku MAXI-COSI City. Kromě Maxi Cosi vyrábí autosedačky do letadla i Rommer a Kiddy.

Jaká jsou v letadle nejlepší místa pro děti?

Při cestování s dítětem do 2 let doporučujeme sedadla úplně v první řadě, kde máte před sebou o něco více místa, kde si může dítě lézt a zároveň vás nemusí trápit, že by kopalo do sedačky cestujícího před vámi. Některé aerolinky si za tato místa (kde je více prostoru) účtují poplatek. Ale rozhodně to za příplatek stojí. Některé aerolinky (narazila jsem na to u lowcost přepravců) bohužel rezervaci těchto míst s kojencem neumožňují, prý kvůli bezpečnosti. Děti také nemohou sedět na sedadlech u nouzových východů.

Unavte dítě už na letišti

Pokud máte hodně času můžete miminko zkusit unavit už na letišti. Můžete mu ukazovat letadla, chodit s ním po obchodech nebo mu něco koupit. Na letištích jsou i dětské koutky, v kterých zaženete nudu.

Předností nástup do letadla s dítětem

Rodiny s malými dětmi obvykle nastupují do letadla jako první. Vždy záleží na dané aerolince. Také jsme se setkali s tím, že ne vždy toto pravidlo platilo a museli jsme si vystát frontu do letadla stejně jako všichni ostatní. V tomto případě zvažte nástup jako poslední. Přeci jen, čím déle má dítě volnost pohybu, tím lépe pro všechny :).

Kočárek do letadla

Kočárek si můžete vzít zdarma s sebou. Jen se nezapomeňte zastavit u odbavovací přepážky, kde Vám ho označí speciálním štítkem. Kočárek tam můžete odevzdat nebo s ním dojet až k letadlu. Doporučujeme vzít si skládací kočárek typu "golfky" (pokud už máte větší dítě) nebo starší kočárek, u kterého nebude vadit, když se poničí nebo ušpiní během přepravy.

Více informací se dočtete v našem článku ZDE.

Aby nebolely uši

Změna tlaku v uších při vzletu a přistání může miminko potrápit. Doporučujeme při vzletu a přistání miminko kojit. Pokud nekojíte, pomůže i lahvička s pitím, dudlík nebo cokoliv co se dá žvýkat (podle věku) - křupky, rohlík, sušenky.
Od 4 let můžete dítěti dát speciální špunty proti bolesti uší FliteMate.

Přebalování v letadle

Miminko přebalte těsně před nástupem do letadla. V každém letadle by měla být minimálně jedna toaleta, která je vybavena přebalovacím pultem (většinou bývá vzadu). Přebalovací pult je umístěný na stěně a stačí ho jen sklopit dolu. Klidně se zeptejte letušek, kde se toaleta s přebalovacím pultem nachází a oni vám ukážou kde pult je a sklopí vám ho. Přebalit lezoucí miminko v letadle je dobrodružství, ale dá se to zvládnout. Někdy je větším problém dostat se s dítětem v ruce z přední části letadla do zadní, pokud se musíte pořád někomu vyhýbat.

Noční let může prospat

Pokud poletíte na noc, je velká šance, že miminko let prospí. Také jsme měli jeden zpáteční let na noc a naše holčička ho skoro celý prospala a vzbudila se až při přistání.
Může se ale stát, že zážitek z létání dítě probere tak, že nebude chtít usnout. Pokud se to stane, neřešte, že by zrovna mělo spát a klidně dělejte co je potřeba, abyste dítě zabavili - mazlete se s ním, povídejte, zpívejte nebo hrajte. Jedná se o výjimečnou situaci.

Vezměte si do letadla kojeneckou výživu

Nezapomeňte vzít pro kojence jídlo a nápoje, na které je zvyklé. Do příručního zavazadla si můžete vzít výživu pro kojence jako je mléko, džusy, čaj nebo přesnídávky a kaše. Měly by být v lahvičce do 200 ml. Ale můžete si vzít takové množství, které dítě potřebujete během letu. Pokud budete v letadle potřebovat ohřát stravu nebo mléko pro své miminko, tak požádejte letušku. Všechny tekutiny dejte do průhledných sáčků a vložte na pojízdný pás. Bezpečnostní pracovníci výživu zkontrolují pod rentgenem. Nám se osvědčily uzavíratelné sáčky z IKEI.

Miminko zabaví nové hračky

Před odletem pořiďte miminku nějaké nové hračky, které ho zabaví. Cokoliv lehkého a neokoukaného se bude hodit (ideálně nějaké, které nedělají moc velký randál). Větší děti už je možné zabavit tabletem, kam mu nahrajete pohádky.

Nezapomeňte na léky

Na tekuté léky (sirup proti kašli, kapky do nosu nebo očí, sirup proti horečce adpo.) se nevztahuje limit 100 ml. Nezapomeňte si všechny léky pro miminko vzít do příručního zavazadla. I když je miminko zdravé, je lepší počítat se vším. V letadle je přeci jen spousta bakterií a nepříjemná může být i klimatizace.

5/5 - (2 hlasů)

Jaký je váš názor?