Čeká vás cesta letadlem? Nezapomeňte na TSA zámky

TSA zámky na zavazadla jsou dnes běžnou záležitostí pro řadu cestovatelů. Zajímá vás v čem je TSA zámek tak výjimečný a proč je dobré ho mít? Mrkněte se na náš článek.

Znáte, jak to chodí na letišti. Vše začíná u odbavovací přepážky, kde vám zváží zavazadlo, přilepí na něj štítek s jménem a kódem cílové destinace a zavazadlo putuje do sběrného dopravníku. Vždycky si pak oddychneme, když po přistání najdeme na pohyblivém pásu své zavazadlo a dokonce ve stejném stavu, jako když jsme odlétali.

Co se ale děje mezi tím?

Každé zavazadlo projde skenovacím zařízením. V případě, že tato kontrola nestačí (obsah nemusí být 100% vidět) přicházejí na řadu TSA pracovníci, kteří kufr otevřou a osobně ho prohlédnou.

Pokud je kufr vybaven obyčejným kombinačním zámkem, nastává problém. Pracovníci často kufr otevřou násilím a to i za cenu, že vám kufr zničí, mají na to prostě právo.

Máte-li ale na svém kufru TSA zámek, nemusíte se o svůj kufr bát, nehrozí mu žádná újma. Pracovníci kufr otevřou univerzálním klíčem, který mají pouze oni a po prohlídce opět kufr zavřou. Vše se děje bez vaší přítomnosti.

Koupit TSA zámek

Co je TSA?

Systém TSA (Transportation Security Administration) vznikl v USA v důsledku teroristických útoků spáchaných 11. září 2011. Cílem je zvýšení bezpečnosti pasažérů. Dnes je na většině letišť. Od května 2017 se s TSA kontrolou můžete setkat i na letišti v Praze. Bezpečnostní pracovníci mohou vytipovaná zavazadla otevírat a pomocí stěru zjišťovat přítomnost výbušných látek.

Jak poznám TSA zámky?

TSA zámky poznáte podle symbolu v podobě červeného diamantu. TSA zámek je často součástí zavazadel a je do něj možné zamknout oba jezdce zipu. Některé TSA zámky mají indikátor, díky kterému poznáte, že byl kufr otevřen pomocí master klíče.

TSA zámek visací

Kde koupit TSA zámky?

Vaše zavazadlo není vybaveno TSA zámkem? Buďte v klidu. V případě, že nechcete kupovat nový kufr, který už má TSA zámek v sobě, můžete to vyřešit zakoupením visacího TSA zámku a jednoduše ho zavěsit na své zavazadlo. V ČR jsou velmi dobře k sehnání jak zavazadla s TSA zámkem, tak i visací TSA zámky. Visací zámky seženete cca od 100 - 400 Kč dle typu. V ČR ho zakoupíte např. v eshopu cestovatelskyobchod.cz od 129 Kč nebo v e-shopu Mall.cz. Kvalitní TSA zámky seženete i na Aliexpress.com kolem cca 3 USD s poštovným zdarma.

Výhody TSA zámku:

  • bezpečnostní pracovníci mohou prohlédnout kufr, aniž by ho poškodili
  • na některých letištích máte právo přednostní prohlídky.

Když jsme se vraceli z USA, u odbavovací přepážky nám slečna zapsala TSA zámky, které jsme měli na kufrech do palubenky. Na bezpečností prohlídku byly šílené fronty, ale díky tomu, že jsme měli TSA zámky zapsané v palubence, nečekali jsme ve frontě a šli prázdnou uličkou k přednostní kontrole. Když pospícháte, docela vám to ušetří čas a nervy :).

Nestíháte TSA zámek pořídit? Pak je tu ještě jedno alternativní řešení. Kufr si zabezpečte pomocí stahovacích svorek na kabely. Kufr zabezpečíte podobně jako s jiným zámkem a kufr vám nikdo nezničí. :)

4.9/5 - (2360 hlasů)

Jaký je váš názor?