Srí Lanka - kuchyně

Srílanská kuchyně je velmi ostrá. Důvodem je, že se k dochucení pokrmů používá ještě pol sambol – pálivá pasta z chilli, česneku, cibule a kokosu. V restauracích se vás ale zeptají, jak moc si ostrý pokrm přejete. V lepších restauracích si můžete vybrat i z nabídky evropských jídel, případně nabízejí i kuchyni asijskou (čínskou či japonskou).

Podle místních si jídlo více vychutnáte, pokud budete jíst rukou. Proto je na Srí Lance zvykem používat při jídle pouze ruce, přesněji pouze pravou ruku. Po pravé ruce je vždy připraven menší šálek s vodou a citronem, který slouží k umývání během jídla. Pokud chcete ale při jídle používat příbor, klidně můžete.

Pro srílanskou kuchyni jsou typické pokrmy z rýže, kari a zeleniny nebo masa. Nepostradetelnou součást pokrmů tvoří ovoce a zelenina. Oblíbené jsou i nudle, pečená rýže, saláty či omelety. Pestrá je i nabídka darů moře, populární jsou krevety, humry, kraby nebo žraločí maso. Ujistěte se ale že mořské plody jsou čerstvé.

Jídlo vás v restauraci výjde velmi levně, většinou se dá pořídit v přepočtu do 100 Kč.

Národní jídlo

Národním jídlem je rýže a karí. Označením kari se rozumí mnoho kořenitých směsí a pochází z Indie.
Obecně se ale jedná o pokrmy z masa a zeleniny v ostré omáčce. K pokrmu dostanete ještě pět mističek s různými omáčkami, v nichž je jedna s masem, které si vyberete. Základem kari je kmín, koriandr, kurkuma, pepř, zázvor a chilli.
Při přípravě se používá i kurkuma,což je perské koření podobné zázvoru. Často tvoří součást indických vegetariánských pokrmů. Tento pokrm je díky chilli velmi ostrý, pálivou chuť omezíte nejlépe rýží, zeleninou nebo jogurtem. Pití jákéhokoliv nápoje včetně vody nemá na omezení palčivé chuti dlouhodobý efekt.

Další místní speciality

Gurmáni si mohou vychutnat krajovou jižní specialitu tuňák ambul thial. Jedná se o nálev z tuňáka tzv. kyselé rybí kari. Srílanskou specialitou je i vařená rýže s masovými kousky a se zeleninou, pečené v banánových listech lampari.

Hoppers je další specialitou, kterou na Srí Lance můžete ochutnat. Hoppers je palačinka v jejímž prostředku je umístěna mistička s medem nebo jogurtem. Tato pochoutka se často podává k snídani nebo večeři.
Můžete si objednat i různé čínské rolády a palačinky s dalšími lehkými pokrmy short eats.

Dezerty

Oblíbeným dezertem je watlalappam, což je vaječný puding s karamelem, tvarohem, medem, jagárovým cukrem a kardamonem.
Mezi další tradiční dezerty patří kořeněná smažená placka z mouky a melasy kavun. Oblíbenou sladkostí je i koláč z rýžové mouky s kešú oříšky a sirupem aluva. Ochutnat můžete i kokosové mléko s kešú oříšky a jagárovým cukrem kalu dodol.

Ovoce

Protože má Srí Lanka výborné podmínky pro pěstování ovoce a zeleniny, nesmí nikde chybět melouny, avokádo, papája, ananas, banány, woodapples nebo rambutam. Ovoce je navíc velmi levné.
Nabídka tropického ovoce na trzích je opravdu pestrá a velká. Každé ovoce vždy pečlivě omyjte a oloupejte, předejdete tak případným žaludečním problémům. Nejlepším tropickým ovocem je durian, tento druh ovoce však velmi páchne, proto při jeho konzumaci berte ohledy na své okolí.

Nápoje

Nealkoholické nápoje
Tradičním srílanským nápojem je Cejlonský čaj. Čaj se pije teplý, nejčastěji s mlékem a cukrem. Oblíbeným nápojem je citronová limonáda a nejrůznější ovocné šťávy. Bez problémů zakoupíte i limonády jako Coca Cola. Co se týče kávy, není ta zdejší příliš chutná.

Vodu pijte jen balenou. Ceny balených vod jsou regulované státem a proto stojí všude stejně. Za 1,5 litrovou láhev vody zaplatíte cca 50 rupií. Výhodné je koupit vodu v pěti litrovém balení.

Alkoholické nápoje

Veškeré alkoholické nápoje zakoupíte ve wine store. Prodávání alkoholu je zakázáné na svátek úplňku poya.

Pivo
Na Srí Lance se prodávájí několik značek piva a to Lion Pilsner, Royal Pilsner, oblíbená je i značka Three Coins, a pivo Buiness. V restauraci točené pivo většinou nemají a pokud si objednáte lahvové, vyjde vás celkem draho až na 300 rupií, což je v přepočtu kolem 60 Kč. Jen pro představu, v obchodech stojí 100 rupií včetně zálohy.

Další oblíbené nápoje
Mezi místními je oblíbený nápoj toddy. Nápoj Toddy je velmi silný palmový burčák. Z tradičního tvrdého alkoholu jsou k dostání různé druhy araku. Nabídka alkoholu světových značek je celkem velká, ale tomu odpovídají i ceny, zejména v restauracích.

Jaký je váš názor?