Svátky, události a festivaly na Srí Lane

Připadne-li svátek na víkend, přesouvá se pracovní volno zpravidla na nejbližší pracovní den. V období svátků se zvyšují bezpečnostní opatření a v restauracích se nepodává alkohol.

Některé svátky jsou stanoveny pevným datem, jiné svátky jsou pohyblivé. Pohyblivé jsou například Velikonoce u křesťanů, měsíc ramadán u muslimů nebo pója (den úplňku) u buddhistů. Termíny těchto svátky, zejména ty slavené ve dnech pója se počítají podle lunárního kalendáře, každý rok tedy připadají na jiné datum.

Pohyblivé jsou i hinduistické svátky, jejichž přesná data jsou vypočítávána podle složitých astrologických výpočtů a jsou známá zhruba necelý měsíc předem.

Na Srí Lance se slaví také každý úplněk zv. Dny Pója, na které připadá den pracovního volna. Místní chodí v tyto dny do chrámů a nesmí se podávat a konzumovat alkohol. Výjimkou jsou plážové restaurace a bary, kde se alkohol kvůli zisku turistům prodává.

Mezi nejdůležitější svátky patří Nový rok, který Sinhálci a Tamilové slaví 14. dubna.

Důležité státní a náboženské svátky:

15. leden – Tamil Thai Pongal – doba sklizně
4. únor – Den nezávislosti – Vojenská přehlídka v Colombu na Galle Rd.
16. únor – Milad-Un-Nabi (Holy Prophet`s Birthday)
7. březen – Maha Siva Rathri
22. březen – Medin Full Moon Poya Day
14. duben – Nový rok (pro Sinhálce a Tamily)
1. květen – May Day – 1. máj
26. červem – Id-Ul-Fitr (Ramazan Festival Day)
26. listopad – Deepavali Festival Day
16. září – Id-Ul-Alha (Hadji Festival Day)
25. prosinec – Christmas Day

Významné události a festivaly

Leden
Duruthu Perahera – festival na oslavu první Buddhovi návštěvy Srí Lanky
Tamil Thai Pongal Day – hinduistické dožínky

Únor
Navam Perahera – festival se koná pod širým nebem v Colombo a každoročně se ho zúčastní velké množství tanečníků a bubeníků z celého ostrova. Součástí festivalu je sloní průvod.

Duben
V dubnu se oslavují dožínky.

Květen
Vesak – tento svátek připomíná narození Buddhy a jeho vstup do nirvány. Budhisté se ve dne svátku schromažďují v různých chrámech, nosí honosné květinové dary a svíčky. Svátek vrcholí zapálením papírových lampionů a končí poutí na Adamovu horu.

Červen
Poson Mihintale Festival – na konci června se koná buddhistický festival úplňku v Mihintale, odkud se buddhismus rozšířil do celé Srí Lanky.

Červenec a srpen
Festival ovoce – na přelomu července a srpna se oslavuje sklizeň ovoce.
Kataragama Festival – v červenci a v srpnu oslavují buddhisté a hinduisté v Kataragamě boha Skandy.

Kandy Esala Perahera
Tento festival se koná v srpnu v bývalém královském městě Kandy a patří mezi nejvelkolepější festivaly v celé zemi. Po dobu 10 dnů se odehrávají grandiózní slavnostní procesí na počest Buddhova zubu jenž prochází celým Kandy.
Festival vrcholí úplňkem, součástí je průvod s velkým počtem bubeníků a tanečníků, kteří jsou doprovázeni desítkami bohatě zdobených slonů. V průvodu je nesen relikviář s Buddhovým zubem. Přímý přenos festivalu můžete sledovat i na internetu.

Září a říjen
V září se koná svátek barev Kite Festival a v říjnu hinduistický svátek světel Deepavali Festival Day.

Prosinec
25. prosinec připadá na Christmas Day.

Jaký je váš názor?