Měna na Kubě

Na Kubě existuje dvojí oficiální měna. První měnou je Kubánské peso (CUP peso nacionale), které se dělí na 100 cetavos). Druhou měnou je Konvertibilní peso (peso cubano convertible). Právě z používání dvou měn mohou být někteří turisté zpočátku zmateni a není se čemu divit.

Zatímco místní Kubánci používají jako svou národní měnu Kubánské peso, turistům je určeno Konvertibilní peso (CUC), které obdrží po rozměnění eur nebo dolarů. Směnný kurz mezi oběma měnami je dán Centrální bankou Kuby v poměru 1 CUC = 24 kubánských pesos.
V minulosti se na Kubě používaly americké dolary (jako neoficiální měna), nicméně jako neoficiální měna byly dolary v roce 2004 zrušeny a místo nich byla zavedena nová, v pořadí již druhá oficiální měna Konvertibilní peso. Nebuďte překvapení pokud budou ceny zboží označeny jako $, nejedná se o dolary ale o konvertibilní peso.

Kubánci sice dostávají plat v Kubánském pesu, za který kupují potraviny na lístky, ale k placení používají také Konvertibilní peso. Stejně tak turisté mohou vedle Konvertibilní pesa používat k placení i Kubánské peso, jen ale musí najít obchod, ve kterém se za něj zboží prodá. Konvertibilní pesa je možný totiž dále směnit na národní Kubánská pesa. Ale i to má háček, protože v některých obchodech turisté nakupovat nemůžou vůbec, protože se tam potraviny (jako je rýže, pečivo, fazole) prodávají na lístky, tedy na příděl. Prodej zboží na Kubánská pesa je tak velmi omezený. Z tohoto důvodu je také doporučováno na peso nacionale(CUP) nevyměňovat příliš mnoho CUC, můžete mít problém s jeho utracením.

Třetí měnou, kterou lze na Kubě platit jsou americké dolary. Mnoho obchodníků, kteří nabízejí služby a zboží přímo turistům jsou na přijímání dolarů připravena. V některých turistických lokalitách jako je Varadero nebo na ostrove Cayo Largo můžete platit i v eurech, peníze na zpět vám ale budou vráceny v místní měně (CUC).

Zpočátku vám může dělat problémy rozeznat kubánské peso od konvertibilního. Pro tento případ si zapamatujte, že ceny v Konvertibilním pesu (CUC) jsou označené v desetinných číslech a ceny v Kubánském peso (CUP) jsou uvedeny v celých desítkách. Pokud si však nebudete jistí, určitě se zeptejte, Kubánci vám rádi poradí.

Co se týče převodu těchto měn na české koruny, tak 1 CUP představuje asi 1 Kč a 1 CUC se rovná asi 1 euru.

Výměna peněz
První věcí, kterou byste měli nebo spíše budete muset udělat po příletu na Kubu je výměna peněz za konvertibilní peso (výměnu nelze udělat dopředu, je možná pouze na Kubě).
Ty můžete vyměnit přímo na letišti, v bankách nebo směnárnách s označením CADEC, které se nacházejí ve většině hotelů. Na Kubě se jim říká cadeca (kadeka). Peníze nikdy nevyměňujte na ulici. Kurzy jsou všude téměř stejné. Hotelové směnárny si obvykle účtují větší poplatky za zpracování.
K výměně většího množství peněz budete muset předložit cestovní pas. Při odletu ze země můžete zbylé peníze vyměnit zase nazpět.
Vyměňujte raději eura, než-li dolary. Pokud budete měnit dolary, zaplatíte za výměnu 10% poplatek z vyměněné částky.

Platební karty
Mezinárodní platební karty (Visa, Eurocard nebo Mastercard), jsou akceptovány na letištích, v autopůjčovnách, v každém větším hotelu a restauraci, v cestovních kancelářích a v lepších obchodech. Platební karty amerických společností jako je např. American Express nelze na Kubě použít. Platební kartou lze vybírat i hotovost od 100 do 1.000 USD, ale pouze v bankách. Bankomaty na Kubě často nefungují ani v hotelových komplexech.

Jaký je váš názor?